En İyi Yalıtım Malzemesi Nasıl Seçilir?

Yalıtım malzemesi seçimi yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Biz bu yazımızda sizlere olabildiğince açık bir şekilde bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Şimdi bilgilerden yararlanın ve uzman ekibimizden destek alın.

Yalıtımlı binalar sadece ısı iletimini en aza indirmekle kalmaz, aynı zamanda enerji maliyetlerini de kontrol eder. Konforlu bir alan yaratmak için duvarlar, zeminler ve tavanlar içindeki termal enerjinin iletimini azaltmak için bina yapımında çeşitli yalıtım biçimleri kullanılır.

Her binanın, R-değeri adı verilen bir ölçekle ölçülen kendi yalıtım seviyesi vardır. Bina tek başına yeterli R-değeri üretemediğinde, ek yalıtım ile arttırılmalıdır. Duvarlara, tavanlara ve zeminlere ekstra yalıtım sağlanır.

Zaman ve teknolojideki ilerlemeyle birlikte, binalar için artık çeşitli  yalıtım malzemeleri  ortaya çıkmıştır. Doğru yalıtımın seçimi, bölgesel iklime ve gerekli R-değerine bağlıdır.

Bu makale, binalar için önemli yalıtım malzemeleri türlerini ve uygulamalarını tartışmaktadır. Yalıtımın amacına göre doğru yalıtım türü seçilebilir.

Bina Yalıtım Seçimini Etkileyen Faktörler

Bir bina için yalıtım malzemesi seçmeden önce aşağıdaki faktörler dikkate alınmalıdır:

 1. Bölgenin iklim koşulları
 2. Kaza durumunda malzeme yanıcılığı
 3. Malzemenin insan sağlığına etkisi
 4. Malzemenin fiyatı
 5. Malzeme dayanıklılığı
 6. Uygulama kolaylığı

Bazı inşaat projelerinde tek tip bir yalıtım istenen R değerini vermeyebilir, bu nedenle optimal bir çözüm elde etmek için farklı yalıtım malzemelerinin bir kombinasyonu kullanılmalıdır.

Binalar İçin Yalıtım Seçimi

Ev, iş yeri gibi az ya da çok katlı binalarda yalıtım seçimi yaparken aşağıdaki teknik bilgileri göz ardı etmemenizi öneririz.

 • Yalıtımlar çoğunlukla zeminlere, dış duvarlara, bodrumlara ve çatı katlarına uygulanır.
 • Yalıtım malzemesi seçimi R değerlerine dayalıdır. R değerleri, yalıtım malzemesinin tipine, kalınlığına ve yoğunluğuna göre değişir. R değeri daha yüksek olan bir yalıtım malzemesi, daha düşük değerli olandan daha iyi performans gösterir.
 • Bina sıcak bir bölgedeyse, R değeri daha düşük olan bir malzeme seçin. Benzer şekilde, soğuk bölgeler daha yüksek bir R değeri talep eder.
 • Kurulum sırasında yalıtımın üst üste yerleştirilmesi binanın R-değerini artırabilir. Bu nedenle, daha yüksek R değerine sahip bir yalıtım malzemesi satın alma kararı tehlikeye girebilir. Gerekirse eskisinin üzerine yeni bir yalıtım katmanı döşenebilir.
 • Binada bulunan çatı aralarına, tavanlara, tarama boşluklarına, duvarlara, bodrumlara, boşluklara ve çatlaklara yalıtım yapılabilir. Tavan arasının yalıtılması, evi nemden, soğuktan ve ısıdan korur. Ayrıca enerji ve elektrik faturalarından tasarruf sağlar. Bodrum katının yalıtımı, ısıtma maliyetini ve nem hasarlarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Tavan ve duvarların yalıtılması nem kontrolünü iyileştirir. Ayrıca dış gürültünün azaltılmasına da yardımcı olur. Boşluklar ve çatlaklar hava sızdırmazlığı için yalıtıldığında, bina içindeki küf, haşere ve gürültünün kontrolüne yardımcı olur. İhtiyaca ve hedeflere göre yalıtım ihtiyacı olan alanlar seçilir. Bu, doğru yalıtım tipinin belirlenmesine yardımcı olabilir.
 • Seçilen yalıtım malzemesi, nem emme ve kimyasallara karşı yüksek dirençli, yüksek basınç dayanımına sahip olmalıdır. Ayrıca yanıcı olmamalıdır.
 • Yalıtım malzemesinin ömrü en az beş yıl olmalıdır.
 • En yaygın duvar yalıtım seçenekleri sprey köpükler, selüloz ve fiberglas keçelerdir. Her yalıtım malzemesinin bir verimlilik alanı vardır. Binanın gerekli R değerine, yalıtım ihtiyacına, yalıtılacak alana ve son olarak bütçeye göre bir yalıtım malzemesi seçilir.

En Çok Kullanılan Isı Yalıtım Malzemeleri

Şimdi size en yaygın kullanılan 5 ısı yalıtım malzemesini paylaşalım.

 1. Cam Yünü : Ergimiş camın çeşitli yöntemlerle lif haline getirilmiş halidir. Hammaddesinin esasını silis kumu oluşturmaktadır. Bakalitli ve bakalitsiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır
 2. Taş Yünü : Bazalt, kireç taşı, dolomit gibi minerallerden elde edilen lifli ısı yalıtım malzemeleridir. Yüksek ve düşük yoğunlukta olmak üzere iki şekilde üretilmektedirler.
 3. Genleştirilmiş Polistren ( EPS ) Isı Yalıtım Levhaları : Polistren sert köpük yapay organik bir izolasyon malzemesidir.
 4. Extrüde Polistren ( XPS ) Isı Yalıtım Levhaları : Polistren sert köpüğün banttan çekilerek üretilen tipidir.
 5. Isı Yalıtım Sıvası : Doğal polimerlerden oluşan iç ve dış cephelerde kullanılan ısı, su, ses ve yangın yalıtımını aynı anda birlikte sağlayan, ayrıca doğal yapısıyla da nefes alabilen malzemedir.

Bizler binamıza ısı yalıtım yaptırmak istersek öncelikle malzemenin bizim için hangi özelliğini bizim için önemli olduğunu seçmeliyiz. Yanmazlık istersek farklı , su dayanımı istersek farklı , sıcaklık istersek farklı yalıtım malzemesi seçebiliriz. Bizim için hangi özelliğinin önemli olmasını seçtikten sonra binamızın coğrafi şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemizde illerimiz 4 farklı bölgeye ayrılmıştır. Her bölgenin kendi yalıtım kalınlığı vardır, bu kalınlığa da karar verildikten sonra binamızın yalıtımı yapılabilir. Fakat unutulmamalıdır ki seçtiğimiz malzemenin bile kendi arasında farklı ısıl iletkenlik değerleri bulunmaktadır.

Ümit İnşaat’ın yalıtım malzemeleri için size sunduğu ürünlere ulaşmak için bu linki https://www.umitinsaat.com.tr/urun-kategori/isi-yalitimi/ tıklayın ve yalıtım malzemesi seçimi için ekibimizden destek alın.